2021 İklim Değişikliğiyle Mücadele

Giderek daha büyük bir kriz haline gelen iklim değişikliği ile mücadele için bu yıl 5 önemli neden açısından bir dönüm noktası haline gelebilir. İklim değişikliğinin etkilerinin bertaraf edilmesi için ülkelerin sınırlı vakti bulunurken, bu yılın iklim değişikliğiyle mücadelede zorlu geçeceği öngörülüyor.

İklim değişikliğiyle mücadele için önemli olan 5 neden arasında Paris Anlaşması, ülkelerin büyük emisyon hedeflerine imza atması, yenilenebilir enerjinin en ucuz kaynak haline gelmesi, Kovid-19 salgınının her şeyi değiştirir hale gelmesi ve iş dünyasının yeşil yatırımlara dönmesi görülüyor.

Paris Anlaşması dünyadaki neredeyse tüm ulusların sorunun üstesinden gelmek için hemfikir olduğu bir anlaşma. Ancak buradaki sorun, ülkelerin emisyonları azaltmak için verdikleri taahhütlerin belirlenen hedeflerin çok gerisinde kalması.

Mevcut planlara göre, dünyanın 12 yıl veya daha kısa bir süre içinde 1,5 °C tavanını aşması ve yüzyılın sonunda 3 °C ısınması bekleniyor.

Paris Anlaşması şartlarına göre, ülkeler karbon azaltma hedeflerini artıracaklarına söz verdi ve iklim konferansının Kasım 2020’de Glasgow’da gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak salgın buna izin vermedi. Bu nedenle Kasım 2021’de emisyonların azaltılması için önemli bir İklim Konferansı düzenlenecek.

Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötr olmayı hedeflediğini duyurdu.

Küresel emisyonların yaklaşık yüzde 28’inden sorumlu olan Çin’in bu adımı, herkesin kendi ekonomisini karbondan arındırmanın maliyetini üstlenmekten korktuğu bir ortamda önemli bir gelişme oldu. Birleşik Krallık, Avrupa Birliği (AB), Japonya ve Güney Kore de 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşmak için çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Joe Biden’ın başkanlığa seçilmesiyle dünyanın en büyük ekonomisi de emisyonları azaltmak konusunda adım atacağını açıkladı. Yenilenebilir enerji maliyetlerinin azalması ülkelerin taahhütlerine ulaşmasını kolaylaştıracak en önemli gelişmelerden biri olarak gösteriliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı Ekim 2020’de, güneş enerjisinin “tarihteki en ucuz elektrik kaynağı” olduğunu açıkladı. Yeni enerji santralleri inşa etmek söz konusu olduğunda ise yenilenebilir enerji dünyanın birçok yerinde fosil kaynaklardan zaten daha ucuzdu. Korona virüs salgını, savunmasızlık hissimizi artırdı ve bize dünyamızın kontrol edemeyeceğimiz şekilde altüst olmasının mümkün olduğunu hatırlattı.

Aynı zamanda Büyük Buhran’dan bu yana en önemli ekonomik şokun yaşanmasına neden oldu. Bu sıkıntıdan çıkılması için hükümetler ekonomilerini yeniden başlatmak için teşvik paketleri oluşturdu ve dünya yeşil toparlanma konusunda adımlar attı. AB ve Joe Biden’ın yeni yönetimi, ekonomilerini harekete geçirmek ve dekarbonizasyon sürecini başlatmak için trilyonlarca dolarlık yeşil yatırım sözü verdi. Küresel olarak yenilenebilir enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak bu adımlar sınırda karbon vergisini de gündeme getirdi.

Yenilenebilir enerjinin düşen maliyeti ve iklim konusunda harekete geçmek için artan kamuoyu baskısı, iş dünyasındaki tutumları da değiştirmeye başladı.

Sadece bu yıl, Tesla’nın yüksek hisse fiyatı onu dünyanın en değerli otomobil şirketi haline getirdi.

The following two tabs change content below.