Dünyanın hemen hemen her yerinde montaj çözümleri denince ilk akla gelen ve ilk tercih edilen marka olan Atlas Copco Endüstriyel Teknik,

“akıllı cıvatalama” ile rüzgâr enerjisi sektöründe uygulanan proseslerdeki olası hata riskini ortadan kaldırıyor.

            Rüzgâr endüstrisi müşterilerine “özelleştirilmiş çözümler” de sunan Atlas Copco Endüstriyel Teknik’in Genel Endüstri Bölüm Müdürü Uğur Macit, bizlere rüzgâr enerjisi sektörünün ihtiyaçlarını ve şirketin sektör için sunduğu çözümleri anlattı.

     Rüzgâr enerjisi sektörü için yaptığınız birçok yenilik var. Bize bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Atlas Copco bildiğiniz gibi 1873 yılında kurulmuş o günden bu yana endüstriyel fikirlerin yuvası. Akıllı montaj teknolojilerimizle birçok sektörde kritik bağlantıların güvenle ve hızla gerekleştirilmesini hem ürünlerimiz hem de uzman ekibimizle sağlamaktayız. Türkiye’de sadece Endüstriyel Teknik için çalışan 130 kişiden büyük bir ekibimiz var. Son yıllarda, rüzgar endüstrisinde teknoloji geliştikçe, sahada rüzgâr türbinlerinin inşası, devreye alınması ve bakımı sırasında kalite kontrol ve hata önleme konusunda artan bir talep görüyoruz. Otonom sistemler dünyasında, otomasyon gerekliliği rüzgâr endüstrisine de girmeye başladı. Bu durum, rüzgâr enerjisi sektörüne olan stratejik odağımızı artırmamıza, ürün portföyümüzü rüzgâr sektörü tarafından kullanılan tüm cıvatalama çözümlerini içerecek şekilde genişletmemize yol açtı.

Biz de Atlas Copco Endüstriyel Teknik olarak rüzgâr endüstrisinin özel taleplerini karşılamak için yenilikçi çözümlere yoğun bir şekilde yatırım yaptık. Standart ekipman yelpazemizi üretmeye devam ederken, aynı zamanda yeni bir “akıllı ekipman” yelpazesi oluşturduk. Bugün hidrolik anahtarlar, cıvata gerdiriciler, elektrikli ve bataryalı somun sıkıcılar, hatta manuel tork anahtarları gibi tüm ürün grupları için hem endüstriyel hem de akıllı çözümlerden oluşan eksiksiz bir ürün yelpazesi sunabiliyoruz.

Ayrıca müşterilerimiz için optimize edilmiş çözümler sunuyoruz. Tasarım ve üretim için özelleştirilmiş çözümler için çalışan bir mühendislik ekibimiz de var.

     Geleneksel olarak kullanılan cıvata gerdiricilerden farklı olarak ne gibi özellikler eklendi akıllı el aletlerine?

Bizim için ‘Akıllı Cıvatalamadan’ bahsettiğimizde, bir sürecin daha az hata riskiyle daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilecek sensörlere ve dahili zekaya sahip cıvatalama çözümlerinin kullanılmasını kastediyoruz. Bu aynı zamanda bu proses hakkında iyileştirmeler yapmak veya kaliteyi izlemek için kullanılabilecek bilgileri kaydetme imkanı sağlıyor.

Veri izlenebilirliğine duyulan ihtiyaç, diğer sektörlerde olduğu gibi rüzgâr sektöründe de son derece önemli. Dâhili bir zekâya sahip olan akıllı el aletleri, entegre sensörleri sayesinde verileri kaydedebiliyor ve proseslerin doğru şekilde yürütüldüğünden emin olunmasını sağlıyor.

Bu süreç şöyle ilerliyor: Aletlerdeki entegre sensörler, operatörün cıvatalama işlemi sırasında doğru prosesi izlemesine rehberlik ediyor. Yani akıllı el aletleri, sürecin tam kontrolüne olanak tanıyor. Bu da prosesin herhangi bir bölümünde gerçekleşebilecek bir kalite kusurunun erkenden tespit edilebilmesini mümkün kılıyor.

     Bu yeni ürün yelpazesi, rüzgâr enerjisi türbinlerinde uygulanan cıvatalama işlemi için ne gibi avantajlar sağlıyor?

Akıllı cıvatalama sayesinde türbinler daha güvenli bir şekilde üretilebiliyor ve kurulabiliyor. Ayrıca cıvalatama işlemi sırasında olabilecek hatalar önceden fark edilebiliyor, böylece hem maddi kayıp hem de zaman kaybı engelleniyor.

İnsan faktörünün devrede olması, tüm prosesi riske açık hale getiriyor. Bir teknisyen, proseslerin doğru uygulandığını kontrol etmek için bazı verileri fiziksel olarak kağıda ya da tablet gibi bir cihaza elektronik olarak kaydettiği manuel dokümantasyon prosedürlerini kullanır. Akıllı el aletleri kullanılarak bu riskler en aza indirilebiliyor, hatta tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Böylece kalite kontrolüne olan ihtiyaç ve servis talepleri de azalıyor. Ayrıca akıllı montaj sistemlerinin performansları izlenebiliyor ve hizmet ömürleri optimize edilebiliyor. Bu da işletme maliyetlerini azaltabiliyor. Yani daha az hata riskiyle, daha hızlı ve daha güvenli operasyonlar demek.

    Özelleştirilmiş çözümleriniz ve potansiyel faydaları hakkında da bize bilgi verebilir misiniz?

Rüzgar sektöründe türbin tasarımları değişiyor ve gelişiyor, ayrıca farklı yerlerde kullanılan farklı türbinler var, bu nedenle müşterilerimizin özelleştirilmiş bir tasarıma, yani bugün var olan standart bir ürüne dayalı, ancak bazı değişikliklerle bir şeye ihtiyaç duymaları oldukça yaygındır.Bu da özel bir gerdirme çözümüne yani “özelleştirilmiş bir tasarıma” ihtiyaç duyuruyor. Cıvatalama süreçlerinde “daha hızlı, daha güvenli ve daha akıllı” hale getiren özelleştirilmiş çözümlerin dinamik ve uyarlanabilir olması, bu sistemlerin ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilmesine de olanak sağlıyor.     

Rüzgâr enerjisi sektörü için bundan sonraki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Atlas Copco Endüstriyel Teknik olarak süreç güvenliğini en üst düzeye çıkarıp, operasyonel riskleri en aza indirirken aynı zamanda toplam maliyetlerin de düşmesini sağlıyoruz. Bugün olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimizin yenilenebilir enerjiyi en verimli ve uygun maliyetle üretmelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.

 

Köşe Yazarı

The following two tabs change content below.