2.Türk-Alman Enerji Forumu Gerçekleştirildi
 

     2. Türk-Alman Enerji Forumu 26.10.2018 tarihinde Ankara’da gerçekleşti, iki ülke arasında niyet mektubu imzalandı.

     İki ülke ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Almanya ile Türkiye arasında enerjideki işbirliği potansiyelinin hızlıca hayata geçirilmesi için Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier ile bir niyet mektubu imzalayacaklarını belirtti. Dönmez, “Bu niyet mektubunda yer alan iş birliği alanlarında çalışmalarımızı süratle ve sonuç odaklı devam ettirerek, halihazırda belirli bir seviyeye ulaşmış olan ikili iş birliğimizi daha da geliştireceğimize yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

     İki ülke bir yol haritası oluşturdu…

     Bakan Dönmez, bu yıl içinde Türkiye ve Almanya yetkilileri arasında gerçekleştirilen toplantılar neticesinde, enerji alanındaki işbirliğinin canlandırılarak daha ileri bir seviyeye taşınması, spesifik hedef ve amaçların belirlenmesi amacıyla bir “yol haritası” oluşturulduğuna dikkati çekti. Dönmez, bu yol haritasında, iki ülkenin kamu ve özel sektörünün enerji alanında iş birliği yapabileceği alanlara ve odaklanabileceği projelere yer ver  İki ülke ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Almanya ile Türkiye arasında enerjideki işbirliği potansiyelinin hızlıca hayata geçirilmesi için Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier ile bir niyet mektubu imzalayacaklarını belirtti. Dönmez, “Bu niyet mektubunda yer alan iş birliği alanlarında çalışmalarımızı süratle ve sonuç odaklı devam ettirerek, halihazırda belirli bir seviyeye ulaşmış olan ikili iş birliğimizi daha da geliştireceğimize yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

     İki ülke bir ildiğini anlatarak şöyle dedi:

     “Yol haritasında belirlenen iş birliği konularının Türk ve Alman özel sektörünün de katkılarıyla somut iş birliklerine dönüştürülebilmesi için dört çalışma grubu oluşturuldu. Bu çalışma gruplarının faaliyet alanları içinde hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın büyük önem verdiği yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği başta olmak üzere enerji altyapısı ve sektör eşleşmesi ile elektrik ve doğal gaz piyasalarındaki düzenlemeler yer almaktadır. Forumun öğleden sonraki oturumunda, söz konusu çalışma gruplarının çalışmalarının sonuçlarını özel sektör temsilcilerimizle de paylaşması planlanmaktadır. Belirlenen yol haritasının ve oluşturulan çalışma gruplarının, ülkelerimiz arasındaki enerji iş birliğinin doğru yönde gelişmesine ve somut projelerin ortaya çıkarılmasına vesile olacağına inanıyorum.

     Önümüzdeki süreçte iki ülke arasında enerji alanındaki iş birliği potansiyelinin hızlıca hayata geçirilmesi amacıyla bugün değerli meslektaşım Altmaier ile bir niyet mektubu imzalayacağız. Bu niyet mektubunda yer alan iş birliği alanlarında çalışmalarımızı süratle ve sonuç odaklı devam ettirerek, halihazırda belirli bir seviyeye ulaşmış olan ikili iş birliğimizi daha da geliştireceğimize yürekten inanıyorum. Türk-Alman ilişkileri vizyon üreten, gerçekçi ve kazan-kazan anlayışıyla zaman içinde bütün krizleri fırsata çeviren bir refleks geliştirmiştir. Sağduyulu ve önyargılardan uzak bir yaklaşımla, karşılıklı güven ve anlayış çerçevesinde atacağımız adımlarla iki ülke arasındaki ilişkiler eminim ki çok daha parlak bir noktaya gelecek.”

      Bakan Dönmez, şöyle devam etti: Gerçekleştirdiğimiz Türk-Alman Enerji Forumu’nun ikinci toplantısının, Almanya ile enerji bağlamındaki ikili ilişkilerimize hız kazandırmasının yanı sıra ikili ekonomik ve siyasi ilişkilerimizde de katalizör rolü oynayacağına inanıyorum. Bunun gibi büyük organizasyonların, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin geldiği seviyeyi göstermesi açısından da önemli olduğu kanaatindeyim.”

      Bakan Dönmez, Türkiye’de 7 binden fazla Alman şirketinin faaliyet gösterdiğini belirterek, Almanya’nın Türkiye’de yaklaşık 9,3 milyar dolar tutarında uluslararası doğrudan yatırımının bulunduğuna da dikkati çekti.

      “AB ve Rusya’nın anlaşması halinde TürkAkım projesinin Avrupa’ya uzanması, Doğu Akdeniz gazının en uygun maliyetle taşınması, Hazar bölgesindeki ülkelerin mevcut boru hatlarına entegre edilmesi, Kuzey Irak gazının uluslararası piyasalara açılması gibi Avrupa enerji arz güvenliğine nefes aldıracak projelerin en güvenli anahtar ülkesi hiç tartışmasız müttefik Türkiye’dir. Büyük bir hevesle başlayan ancak sonu hüsranla biten NABUCCO bunun hafızalardaki en taze örneği. Ölü doğan NABUCCO yerine, Türkiye inisiyatif alarak Avrupa’nın arz güvenliğine katkıda bulunacak TANAP’ın hayata geçmesine ön ayak oldu. TANAP gibi dev bir projenin erteleme olmadan zamanında bitmesi Türkiye’nin ne kadar istikrarlı ve güvenli olduğunun bir göstergesidir. İleriki dönemlerde TAP’a entegre edilecek TANAP, doğal gaz tedariğinde bağımlılık sarmalından kurtulmak isteyen AB için kaynak ülke ve güzergah çeşitliliğinin sağlanması yönünden önemli bir rol üstlenecektir.”

     “Sanayi ve teknoloji alanında somut işbirliği önerilerimiz var.”

      Foruma katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye ve Almanya ilişkilerindeki canlanmanın umut verici. Yeni dönemde sizlerle aktif bir çalışma mekanizması ve yeni işbirliği alanları geliştirmek istiyoruz. Sanayi ve teknoloji alanında somut işbirliği önerilerimiz var.” dedi.

     Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, “Almanya, enerji üreten lider bir ülke konumundadır. Türkiye de     Avrupa’nın bir parçasıdır. Güçlerimizi birleştirdiğimiz zaman birçok şeyi başarabiliriz” dedi. Bakan Altmaier, 2. Türk-Alman Enerji Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, ticaret ve bununla ilgili siyasetin en önemli çalışma alanları olduğunu ifade etti. Ekonomilerini geliştirmek isteyen ülkeler için sürdürülebilir enerjinin gerekli olduğuna işaret eden Bakan Altmaier, “Türkiye gazda bir kavşak olacaktır. Kömür ve linyite bağımlılık azalırsa, doğal gazdan enerji üretimi önem kazanacaktır. Kuzey Avrupa’daki kaynaklara bakıldığında Türkiye ve Almanya olarak Rusya’dan doğal gaz ithal ediyoruz, gelecekte de böyle olacak, dolayısıyla istikrarlı ilişkiler sürdürülmeli.” diye sözlerine devam etti.

     “Türk ve Alman firmalarının karşılıklı yatırımlarından memnunuz.”

     Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ise yaptığı açılış konuşmasında, Türk ve Alman firmalarının karşılıklı yatırımlarından memnun olduklarını belirterek, “Üçüncü ülkelerde iş birliği, çok konuştuğumuz ama birlikte hareket etme konusunda fazla başarılı olamadığımız bir konu. ” dedi.