Editör Yazısı
 

         YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI

      Yenilenebilir enerji ve çevre konusunda 9 yıldan beri yayın hayatını sürdüren Faal Enerji Dergisi; son yıllarda gözle görülür biçimde artış gösteren güneş, rüzgar, jeotermal, geri dönüşüm piyasasının nabzını tutmaya devam etmektedir.

     Dergimiz, yaptığı gözlemler, ar-ge çalışmaları, akademik birliktelikleri ile yenilenebilir enerji sektörüne katkıda bulunmaktadır.  Son 4 yılda ülkemizde yenilenebilir enerji alanında önemli adımlar atılmış, en büyük gelişmenin de güneş enerjisinde meydana geldiği gözlenmiştir.

     Fiilen çalışan tahmini 5 bin megavat seviyesinde lisanssız güneş enerjisi santralimiz (GES) faaliyet göstermektedir.  Ülkemizde yaklaşık 20 milyon konut olduğu düşünülürse yenilenebilir enerji potansiyelimiz oldukça yüksektir.

     Harç, vergi ve bürokrasi ile diğer masrafları azaltmak suretiyle güneş paneli çatı uygulamalarının önünü mutlaka açılmalı, gerekli tedbirler alınmalıdır.

     Güneş paneli ve ekipman üretimi yapan 30’a yakın imalatçı firma vardır. Tabiki ekipman ithalatındaki belli bir gümrük vergisi olduğu göz önüne getirilirse yerli imalatın daha mantıklı ve avantajlı olduğu açıktır.

     Çiftlik ve hayvancılıkla uğraşanlar için biyogazdan enerji üreten sistemlerin kurulması iyi olacaktır.  Köylerde kurulacak biyogaz reaktörleriyle hayvansal atıklar biyogaza dönüştürülecek, çiftçiler ürettikleri bu biyogazı ısınma ve sıcak su temininde de kullanabileceklerdir.

     Yeni yapılacak binaların (sadece konutlar değil kamu binaları ve sanayi tesislerinin de) güneş mimarisine uygun, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını kolaylaştırıcı, yalıtımın ön planda olduğu şekilde tasarımı ve imarı ülke kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı açısından çok önemlidir. Bu konuda kamu ve belediyelerin gerekli düzenlemeleri yapmasını öneriyor ve bekliyoruz.

     Uluslararası Para Fonu Nisan Ekonomik Görünümü Haftanın Tablosuna göre, 2009 ve 2017 yıllarında düşük karbonlu enerji kaynakları arasında en yüksek fiyat düşüşleri güneş ve rüzgar türbinlerinde görülürken, bu dönemde güneş panelleri fiyatları yüzde 76, türbin fiyatları da yüzde 34 düşmüştür.

     Güneş ve rüzgar enerjilerinin daha uygun maliyetli enerji kaynakları haline gelmeleriyle yenilenebilir enerji kapasitesine yapılan yatırımın son 10 yılda arttığı, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en yüksek yatırımın 2016 ve 2017 yıllarında güneş panellerine yapıldığı görülmektedir.

     Rüzgar ve güneş teknolojilerindeki gelişimin standardizasyon ve ölçek ekonomileri düzenlemeleriyle üretimlerinin daha etkili hale geleceği elektrikli pillerde de görülebilecektir.

     Türkiye ve Almanya; yenilenebilir enerji, enerji depolama ve enerji verimliliği gibi alanlarda işbirliğinin daha da artırılmasını hedeflemektedirler.  Temiz enerjiye yatırım yapması beklenen Çin'in, gelecek dönemde Türkiye'de yenilenebilir enerji sektörüne ilgisinin artacağı görülmektedir.

     Enerji Ekonomisi Derneği’nin (EED) düzenlediği l. Ulusal Enerji ve Sürdürülebilirlik sempozyumu’ na kapak resmimizde yer verdik.

      Faal Enerji Dergisi, “Muz atıklarından enerji üretimi” projesi çalışmalarına destek vermektedir.

       Bu bağlamda EED Başkanı sayın Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ile Biotech Arge A.Ş. kurucusu Kardelen Afrodit Adsal’a teşekkür ediyoruz.

     Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere; üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

      Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle.iyi çalışmalar dileriz. 

                 Adnan Şerif YÜKSEL

            adnan.yuksell@hotmail.com