MUZ ATIKLARINDAN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETME PROJESİ
 

     Ulusal Enerjide Sürdürülebilirlik Boğaziçi’nde tartışıldı

Enerji Ekonomisi Derneği’nin (EED) düzenlediği 1. Ulusal Enerji ve Sürdürülebilirlik Sempozyumu 15 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Sempozyumda Doğalgaz, Atıklar, Güneş Enerjisi ve Elektrik Enerjisi başlıklarında sürdürülebilirlik ele alındı.

     Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın ‘’Hoşgeldiniz’’ konuşması ardından söz alan EED ve Enerji Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, EED için enerjinin sürdürülebilirliğinin en önemli gündem maddesi olduğunu belirtti.

      Enerji Ekonomisi Derneği’nin (EED) düzenlediği 1. Ulusal Enerji ve Sürdürülebilirlik Sempozyumu’nda konuşan EED Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası’na Türkiye’den akredite olan ilk platform arasında EED’nin de yer aldığını belirtti. Kumbaroğlu, ayrıca dernek olarak Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne katılım sürecinde çeşitli katkılar sunduklarını ifade etti.

     “Faal Enerji DergisiMuz atıklarından Enerji Üretme projesine destek vermektedir.

      Muzdan enerji üretmek  Prof. Dr. Cem Avcı’nın başkanlığında “Atıktan Enerjiye” başlığıyla gerçekleşti. Nordic Folkecenter for RE Türkiye’deki temsilcisi ve Biotech Arge A.Ş. kurucusu Kardelen Afrodit Adsal, “Döngüyü Tamamlamak: Muz Atıklarından Enerjiye” başlıklı sunumunda TÜBİTAK’tan Tekno Sermaye Desteği alarak yürütmüş olduğu “Biyogaz Üretiminde Muz Bitkisinin Potansiyelinin Araştırılması” isimli projesini tanıttı.

    Türkiye’deki tarım atıklarının bölgesel çözümlerle değerlendirilmesi amacıyla 2,5 yıl önce çalışmaya başlayan ve çalışmalarını muz bitkisinin atıklarından enerji üretmeye yoğunlaştıran Adsal, Türkiye’de yıllık üretilen 300 bin ton muzdan 1.2 milyon atık çıktığını paylaştı. 

      “Bu atık miktarının hiçbir kullanım alanı yoktu ve muz üretiminde gerekli olan nem ve ısı gibi şartları sabitleyerek ağaç başı 40 kg olan verimi 100 kg’a çıkarmak ve havasız çürütme reaktörleriyle de çıkan atığı enerji ve gübreye dönüştürerek değerlendirmek mümkün,” ifadeleriyle projelerini anlatan Adsal, gelecek hedefleri arasında yurt dışı pazarına açılmak olduğunu da ekledi.

      Adnan Şerif YÜKSEL

      adnan.yuksell@hotmail.com

      0212 278 0 100  ----   0532 277 08 18