YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEĞİŞİM-DÖNÜŞÜM RÜZGARLARI
 

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de enerji piyasasını etkisi altına alan değişim ve dönüşüm rüzgarları giderek güçlenmektedir.

Devletimiz enerji verimliliği anlamında önemli adımlar atan örnek ülkelerden birisidir.

 Son 5 yıl içerisinde yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımların artması sektördeki en önemli konudur.

Açıklanan verilere göre; 2018’de rüzgarın payı yüzde 6,6, güneşin yüzde 2,6 ve jeotermalin ise yüzde 2,5 olarak gerçekleşmiş, kurulu güçte yenilenebilir enerjinin payı yüzde 48’e ulaşmıştır.    

  Faal Enerji Dergisi olarak bu yatırımların büyük bir kısmının değişim, dönüşüm ve teknoloji odaklı olmasını bekliyor, geleceğe yönelik projeksiyonlarda yenilenebilir enerjinin ağırlığının daha da artacağını ümit ediyoruz.

Son yılların en hızlı büyüyen iş kollarından biri olan rüzgar enerjisi, açtığı yeni iş kapısıyla da dikkat çekmektedir.

Yapılan eğitim ve toplantılarda, rüzgar enerjisi sektöründe finans sektörünü etkileyen konu başlıkları, yatırımcıya yansıyan farklı sorunlar, finansman yapıları ve projelerin finanse edilebilirliğini artırmak için öneriler masaya yatırılmaktadır.

Metrelerce yükseklikte çalışma şartlarına sahip olan rüzgar türbini teknisyenliğinin, gelecek yıllarda en çok tercih edilen meslek dallarından biri olacağı muhakkaktır.

Açıklanan rapora göre, Türkiye’de 2002-2018 arasında gerçekleşen 110 milyar dolarlık enerji sektörü yatırımının yüzde 45’inden fazlası, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi ve enerji verimliliği gibi düşük karbonlu yerli enerji kaynaklarına yapılmıştır.

Türkiye’de yüzlerce ruhsatsız bina vardır. Güneş enerjisine yönelik dönüşümlerin, çatıya koyacağınız ağırlıklar dikkate alınarak güneye dönük çatıların yapılması çalışmalarının belediyelerle birlikte yapılması daha uygun olacağına inanıyoruz.

Plastik kullanımını azaltmak; yeniden kullanılabilir ürünler seçmek; kullanılan plastiklerin geri dönüşümünü sağlamak, bu ürünleri denize ya da doğaya atmamak; sürdürülebilir kaynaklardan gelen deniz ürünlerini tüketmek gibi basit alışkanlıklarla deniz kaplumbağaları ve diğer tüm deniz canlılarının korunmasına destek olmak mümkündür.

 ‘Aydınlatmada Enerji Verimliliği’ başlıklı oturumda açıklandığı gibi; sektörün kalite, standart ve sertifikasyon konularında bir oto kontrol oluşturması önemlidir.

Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı sürdürülebilir iş modellerini ödüllendirmek ve geniş kitlelerle paylaşmak amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülü kazanan proje sahiplerini tebrik ediyoruz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’ nde yürüttüğü etkin atık yönetimiyle Küresel ısınmayı karbondioksite kıyasla 21 kat daha fazla tetikleyen metan gazlarının salımını engelleyerek hem hava kirliliğini önlüyor hem de çevreyi koruyor.

Ankara Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan ‘Pars’ isimli hidrojenle çalışan araç, Ankara-İstanbul arası mesafeyi yaklaşık 5 liraya kat edebiliyor.

Elektrikli araçlar için ilk hızlı Eşarj istasyonları Türkiye genelinde 24 ilde 255 noktaya ulaşmıştır.

Faal Enerji Dergisi olarak yapılan çalışmaları tebrik ediyor, destekliyoruz.

Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere; üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettiriyoruz.

        Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle..

                                                                                                                               Adnan Şerif YÜKSEL

                                                                                                                          adnan.yuksell@hotmail.com