YENİLENEBİLİR ENERJİDE YATIRIMLAR HIZLA DEVAM EDİYOR
 

    Türkiye'nin büyümesine önemli katkısı olacak yenilenebilir enerji yatırımlarına devam edilmektedir.

    Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile Enerji İşleri Genel Müdürlüğü birleştirilmesi ile de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği gibi ana konular, arz güvenliği ve enerji politikalarıyla entegre edilmiştir.

     Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle pek çok ülkeyle karşılaştırıldığında güneş enerjisinden yararlanabilme konusunda daha avantajlı konumda.Türkiye’nin güneş enerjisindeki bu yüksek potansiyelini kullanabilmek üzere çeşitli projeler birbiri ardına hayata geçmektedir.

     Şimdi iki aylık bir hatırlama yapalım…

     Ülkemizde yalıtım bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla faaliyetlerini yürüten İZODER “Okul Yenileme’ projesi” ile yüzlerce öğrenci yalıtım uygulamalarıyla donatılmış okullarda özellikle kış aylarını üşümeden ve gürültüden etkilenmeden geçirecektir.

     Geçen iki yılda hem güneş enerjisinde hem rüzgarda iki büyük YEKA ihalesi gerçekleştirilmiştir.

     Güneş enerjisi potansiyelinin çok yüksek olduğu Konya’nın Karapınar ilçesinde bin megavat gücünde ve yüzde 65 oranında yerlilik şartı ile 1,4 milyar dolarlık yatırım yapılacağı açıklanmıştır.

     Yine Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bin kilovat gücünde rüzgar gülü santrali yapılmaktadır.

     "Deniz üstünde rüzgarın kapasitesi çok daha yüksektir. Türkiye'ye kurulacak ilk off-shore (deniz üstü) rüzgar santraline ilgi büyüktür. 3 milyar dolar yatırım yapılacak, 1200 MW kapasiteye sahip olacak, Saros, Gelibolu-Şarköy ve Kıyıköy kıyı alanlarına konumlandırılacaktır.

     Ayrıca, Suudi Arabistanlı enerji şirketi Solaris Advanced Energy, Tokat’ta yapacağı 20 milyon dolarlık yatırımla fotovoltaik güneş paneli ve aydınlatma sistemleri üretecektir.

     Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir akışkan pil, geleneksel akışkan pillerin iki katı voltaj kapasitesine sahiptir. Bu gelişme, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin makul bir maliyetle depolanabilmesinin önünü açmaktadır.

     Garanti Bankası, Zorlu Enerji’ye sağladığı 10 milyon ABD Doları tutarındaki kredi ile Türkiye’nin ilk Yeşil Kredi anlaşmasını gerçekleştirmiştir.

     Türkiye  Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Kocaeli'de bu yıl 14'üncüsü düzenlenen "Alternatif Enerjili Araç Yarışları" tamamlanmış; Yarışmada Güneş Arabaları kategorisinde İstanbul Üniversitesi, Hidrojen Enerjili Arabalar kategorisinde de İstanbul Teknik Üniversitesi birinci olmuştur.    

     VAN'ın Çaldıran ilçesinde, seracılıkta kullanılan jeotermalin, elektrik üretiminde de kullanılması için çalışmalara başlanmış. yerin 10 kilometre derinliğine kadar jeofizik etüdü yapılan sahada elde edilen ilk bulgulara göre, 2 bin metre ile 4 bin metre derinlikte, 140 dereceden daha yüksek sıcaklıkta kaynak tespit edilmiştir. .

     Eskişehir’de, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programı” kapsamında bakanlık tarafından onaylanan güneş enerji sistemli (GES) topraksız sera için 3 yatırımcıya, 1 milyon 888 bin lira hibe ödemesi yapılacaktır.

     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, binaların enerji kullanımı, verimi, yalıtımı ve sera gazı salınımına ilişkin Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların 2020’den itibaren satışı veya kiralaması yapılamayacak. Belgesi olmayan binalar için ayrıca cezai yaptırım uygulanacak.

     Konya'da bir grup mühendis, güneş enerji santrallerindeki arızalı, kırık, verimliliği düşük ve yanmaya yakın panelleri termal kamera ve yerli yazılım ile anlık tespit eden "SOLTER" isimli insansız hava aracı tasarlanmıştır.

     Uber Air adıyla hizmete girecek olan Uçan taksi ve araba teknolojilerine sadece Uber değil bir çok teknoloji devi para yatırmaktadır.

    Bir başka önemli konu da; kışa girerken santrallerde bulunan trafo merkezlerinin izolasyonlarının kontrol edilmesi, yaz aylarında oluşan tozlanma gibi etkenler sebebiyle invertör verimliliğinin korunmasına yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir.

    Sürdürülebilir, yenilenebilir bir enerji sektörünün oluşmasına katkı sağlamak üzere; üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle müşteri memnuniyeti ve kalite ile bütünleşen çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz.

     Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle..

     Adnan Şerif YÜKSEL

adnan.yuksell@hotmail.com