MANİSA’DA 3 JES HİZMETE AÇILDI

Manisa’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans sistemiyle katıldığı, ETK Bakanı Fatih Dönmez, Bakan Yardımcıları, Manisa Valisi ve Manisa Milletvekillerinin fiziksel katılımıyla gerçekleştirilen toplu açılış töreniyle toplam 1.37 milyar dolarlık 1 termik ve 3 jeotermal enerji santrali hizmete girdi.

Manisa’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans sistemiyle katıldığı, ETK Bakanı Fatih Dönmez, Bakan Yardımcıları, Manisa Valisi ve Manisa Milletvekillerinin fiziksel katılımıyla gerçekleştirilen toplu açılış töreniyle toplam 1.37 milyar dolarlık 1 termik ve 3 jeotermal enerji santrali hizmete girdi.

Manisa Valiliği web sayfası aracılığı ile duyurulan habere göre, toplu açılış töreni ilin Soma İlçesindeki Kolin Termik Santralinde gerçekleştirildi.  1.37 milyar dolarlık yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları ile 1670 kişiye istihdam sağlayacak santraller, 2,5 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve yurt dışından 180 milyon dolarlık gaz ithalatının önüne geçilecek.

Açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar (ETK) Bakanı Fatih Dönmez, “Manisa’mızın ve Türkiye’mizin üretim gücüne güç katacak yatırımlarımızın ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz açılış değişen ve büyüyen Türkiye’nin en önemli resimlerinden biri… Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için yerli kaynaklarımızı çevre ve insan sağlığını koruyarak sonuna kadar kullanmakta kararlıyız. Enerji yatırımlarımızda kaynaktan teknolojiye kadar ‘önce yerli, öncelikli yerli’ diyoruz. Bugün Soma, Salihli ve Alaşehir’de hayata geçireceğimiz toplam 594,5 MW’lık 4 enerji tesisimizle 180 milyon dolarlık gaz ithalatının önüne geçeceğiz. Üretilecek 4.428 GWh elektrikle, yaklaşık 2,5 milyon hanemizin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Salihli İlçesine bağlanarak Sanko Enerji’nin JES-2 ve JES-3 Jeotermal Enerji Santrallerinin, Alaşehir İlçesine bağlanarak Maspo Ala 2 Jeotermal Enerji Santralinin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı, “Türkiye jeotermalde Avrupa’da ilk, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir. Sadece üretimde değil, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de merkez ülke olmayı hedefliyoruz. Bugün kurulu gücümüzün yüzde 63,5’i yerli kaynaklardan oluşuyor. Bu oranın yüzde 51,7’si ise yenilenebilir enerji kaynaklarına aittir yani temiz enerji. Gayret gösteren özel sektörümüze şükranlarımızı sunuyorum” dedi.