TÜREB’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erden oldu

20 Şubat’ta Ankara Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen TÜREB 13. Olağan Genel Kurulu’nda TÜREB’in yeni yönetim ve denetim kurulunun seçilmesinin ardından bugün yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, RHG Enertürk Enerji Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Erden, TÜREB’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Rüzgar enerjisi sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunun altını çizen yeni TÜREB Başkanı İbrahim Erden, sektörün son 10 yılının yoğun yatırımlarla geçtiğini ve özellikle YEKDEM mekanizması ile büyük bir ivme yakalandığını söyledi.

“Şimdi sektörümüzü daha da güçlendirme zamanı” diyen ve sektörü geliştirecek tüm önerilere açık olduklarının altını çizen Erden: “Sektör dinamiklerimizi öncelikle kısa vadede yeni rüzgar kapasitelerinin ilan edilmesi ve enerji arz güvenliğine destek olacak yatırımların ivedilikle yapılması, sonra da uzun vadeli 2053 karbon emisyon hedeflerinin gerektirdiği adımların atılması yönünde harekete geçirmek üzere çalışacağız.  Şunu memnuniyetle söylemek isterim ki her yıl 2 ila 2.5 GW kurulum yapma kapasitemiz var. Rüzgar ile ilgili Teknik, Finansal, Hizmet, aklınıza gelebilecek tüm alt sektörlerimiz buna muktedir ve gerekli altyapıya sahip. Lisanssız projeler için yeni açıklanan teşvik mekanizmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz. 2022’nin lisanssız rüzgar yatırımları için önemli bir atılım yılı olmasını bekliyoruz” dedi.

İBRAHİM ERDEN KİMDİR?

Enerji sektöründe 18 yılı aşkın deneyime sahip bulunan İbrahim Erden, mevcut görevinden önce Kalyon Enerji’de, YEKA rüzgar ve güneş projeleri sorumluluğunu da kapsayan İş Geliştirme ve Enerji Santrali Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Strateji, iş geliştirme, yenilenebilir enerji, proje geliştirme ve proje yönetimi,  finansman,Enerji mühendisliği alanında Türkiye ve Amerika’da geniş deneyimlere sahip bulunan Erden, daha önce EŞarj, Elektrikli Araçlar, Enerjisa, Arçelik, MR Valuation Consulting şirketlerinde farklı yönetim pozisyonlarında görev yaptı. Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan İbrahim Erden, 18 yıllık enerji sektörü deneyimiyle TÜREB’in Saymanlık görevini yürütüyordu.

Köşe Yazarı

The following two tabs change content below.