ABD donanmasının yeni bir uçak üzerinde çalışıyor

 Amerika Birleşik Devletleri Donanması, güneş enerjisiyle çalışan ve
90 gün boyunca uçabilen insansız bir uçak üzerinde çalışıyor.

ABD donanmasının yeni bir uçak üzerinde çalıştığı belirtildi. Uçağın, kanatlarında bulunan devasa güneş panelleri sayesinde tek seferde 90 gün boyunca mürettebatsız bir şekilde havada kalabileceği ifade edildi.

Skydweller olarak adlandırılan ve ABD-İspanyol havacılık şirketi Skydweller Aero tarafından geliştirilen uçak, gemilere aylarca eşlik edebilir ve denizlerin sürekli olarak izlenmesine olanak sağlayabilir. Uzmanlara göre bu çalışma, yenilenebilir enerjiyle çalışan uçaklar için bir dönüm noktası olabilir.

Uçak, 2015 ve 2016’da dünyanın dört bir yanında uçan ve mürettebatlı bir güneş uçağı olan Solar Impulse 2’yi temel alıyor. Skydweller, 71 metre kanat açıklığına sahip ve 2 kilowatt’a kadar güç üreten 269 metrekare fotovoltaik hücrelerle kaplandı. Aviation Today’e göre de uçak, 362 kilograma kadar radar ve kamera ekipmanı tutabilir.

Skydweller Aero CEO’su Robert Miller verdiği demeçte, “Şu anda otonom uçuşu, ardından otonom kalkışı, daha sonra otonom inişi ve en son da ilk tamamen otonom uçuşunu test etme planımızı takip ediyoruz. Bütün bunlardan sonra da 90 gün dayanıklılık testini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca, performansı artırmak ve kötü hava koşullarında kullanılması için uçağa hidrojen yakıt hücreleri takmayı planlıyor.

Köşe Yazarı

The following two tabs change content below.