“YEŞİL DÖNÜŞÜMDE ANADOLU’NUN ETKİSİ VE GÜCÜ YÜKSEK OLACAK”

“KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi”nin dördüncü etkinliği Samsun’da yapıldı.

TÜRKONFED ve Konrad-Adenauer-Stiftung iş birliği, Akbank’ın desteğiyle Anadolu’daki iş insanlarının yeşil dönüşüm konusundaki farkındalığını artırma hedefiyle hayata geçirilen “KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi”, Samsun’da düzenlenen etkinlikle devam etti. ORKASİFED ev sahipliğinde, iş insanları ve uzmanların katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, yeşil dönüşümünün gerçekleşmesinde Anadolu’nun gücüne dikkat çekildi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 120’yi aşkın ülkede faaliyetlerini sürdüren Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) iş birliği ve Akbank’ın desteğiyle Şubat ayında başlatılan “KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi”nin dördüncü etkinliği Samsun’da düzenlendi. Orta Karadeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ORKASİFED) ev sahipliğinde yapılan etkinlikte, yeşil dönüşümün iş dünyası için önemi ve kurumların Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) kapsamındaki dönüşüme adaptasyonu ele alındı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü, “Yerelin ve bölgelerimizin potansiyelini fırsata dönüştürmek için Anadolu’nun ortak birikimini, gücünü ve sesini, hep birlikte, ülkemizin dört bir yanına yansıtmanın yoğun gayreti içindeyiz” dedi. Tüm dünyada yeni bir ekonomik dönüşüm yaşandığına ve bu dönüşümle ham maddeden iş süreçlerine, üretimden nihai tüketiciye uzanan “insan-çevre” odaklı, “yeşil ve dijital” bir eko-sistemin kurallarının yazıldığına dikkat çeken Ünlü şunları söyledi; “TÜRKONFED olarak yeni vizyonumuzda, tüm dünya için büyük önem arz eden bu değişim dönemini “Dijital-Yeşil ve Toplumsal Dönüşüm” eksenli 3D olarak tanımlıyoruz. Zihinsel bir değişimi zorunlu kılan üçüz dönüşüm çağında, ülke olarak en büyük potansiyelimiz de Anadolu’da yatıyor.”

Türkiye ile Almanya arasındaki diyaloğu ve iş birliğini farklı alanlarda geliştirmek ve pekiştirmek üzere 1985 yılında faaliyetlerine başladıklarını ifade eden KAS Türkiye Temsilciliği Proje Yöneticisi Bekir Öncel, Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklemek için de çaba gösterdiklerini belirtti. Yeşil dönüşüm sürecini ekonomi ve çevre yönüyle değerlendiren Öncel şöyle devam etti; “Türkiye’nin ekonomik gelişimini, sosyal piyasa ekonomisi kriterleri dahilinde desteklemek ve özellikle KOBİ’lerin serbest rekabet koşulları içerisinde güçlerini artırmak için ortaklarımız ile eğitim ve bilgilendirme etkinlikleri düzenliyoruz. AYM, müsebbibi insan olan ve dünyadaki yaşam alanlarımızı tehdit eden küresel iklim değişiklikleri ve çevresel kirlenme etmenlerini azaltmanın kaçınılmaz zorunluluğun bir parçasını oluşturuyor.”

Yeşil Mutabakat’ın AB ülkeleriyle ticareti yeniden şekillendireceğine vurgu yapan Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci, “Hem üretimde hem tüketimde ortaya çıkardığı karbon ayak izinden ötürü enerji sektörü başta olmak üzere çimento, demir-çelik, alüminyum ve gübre sektörleri bu süreçten direkt etkilenecek. Bu sektörlerin mutabakata uyum süreçlerinde sürdürülebilir ve yeşil yatırımlar nedeniyle finansmana ihtiyacı da artıyor. Sürdürülebilir ekonomiye geçiş yolculuğunda, KOBİ’lere olduğu kadar KOBİ’lere hizmet veren bankalara da bu anlamda çok iş düşüyor. Akbank olarak bu konuda önümüze koyduğumuz hedefler ve yürüttüğümüz çalışmalar var. 2030 yılına kadar 200 milyar TL sürdürülebilir kredi finansmanı sağlama hedefiyle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Orta Karadeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ORKASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu ise şunları söyledi; “Samsun, Amasya, Çorum, Tokat illerini oluşturan Orta Karadeniz Sanayici İş İnsanları Federasyonu olarak bölgemizin kalkınması için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda önceliğimiz KOBİ’lerimizin katma değerli üretim, pazarlama, markalaşma çabalarına destek olmak.”

Açılış konuşmalarının ardından TÜRKONFED Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü’nün moderatörlüğünde, TÜRKONFED Akademik Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu ve Altensis Kurucu Ortağı Serkan Emin’in katılımıyla “Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji” başlıklı bir panel düzenlendi. Etkinlik, uzmanlar ile katılımcıların yaptığı fikir alışverişi ile tamamlandı.

 

Köşe Yazarı

The following two tabs change content below.