İklim Krizi ile Mücadele Ortak Hedefimiz

?

Dünyanın gündeminde iklim krizi var ve bu krize karşı mücadele etmenin ortak hedefimiz olduğunun farkındayız.

Küresel sıcaklık artışının hangi seviyede sınırlandırılacağı, fosil yakıtlar, iklim krizinden etkilenen ülkelerin kayıp ve hasarlarının tazmini gibi konular tartışmaların odak noktasını oluşturmaktadır.

Bu, dünyamız ve yaşam için çok kritik bir dönüm noktasıdır. Tüm bunların yerine ilk başta yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapılması gerekenler yerine getirilmelidir.

İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasında yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin artırılması kritik önem taşımaktadır. Yenilenebilir enerji ülkemizin bütün sorunlarına çare olacak bir sektördür. Yapılan çalışmalar yeşil dönüşümün, tercihten ziyade bir zorunluluk olduğunu göstermektedir.

Üretim alanlarında yerli ve temiz enerji kaynaklarını kullanmak verimliliği artırırken ülkemizin kalkınmasını hızlandırarak rekabet gücünün de artmasını sağlayacaktır.

Türk sanayi devleri özellikle son iki yıldır karbon emisyonu azalımı, su ayak izi ve sürdürülebilirlik hedeflerini içeren raporlar yayınlamaktalar.

Yakında üreticiler etiketlerde su ayak izini, geri dönüştürülür malzemeden üretilip üretilmediği, bağlı oldukları sürdürülebilir üretim ilkeleri gibi detayları da yazmak zorunda olacaklar.

Öte yandan kargo ve kurye sektörü de bundan etkilenecek. E-ticarette elektrikli araçlarla teslimat yapan firmalar bir adım öne geçecek. Şimdi tekstilde susuz üretim teknolojilerinden bahsetmeye başladık. Bu tür teknolojiler hem sektörleri hem de e-ticareti dönüştürecek.

Gelecek dönemlerde ömrünü tamamlamış güneş paneli miktarının artacağı, geri dönüşüme gönderilecek yenilenebilir enerji panellerinin bir maden gibi değerli görüleceği tahmin edilmektedir.

Yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından her geçen gün daha fazla yararlanan Türkiye,

enerji depolama sistemleri yatırımcılarını destekleyecek bir kararı ve

lisanssız güneş enerjisinde üretim fazlasının bir kısmının bedelsiz olarak verilmesini öngören düzenlemeyi Resmi Gazete’de yayınladı. Eleştirilecek tarafları da var, faydalı ve olumlu tarafları da..

Sınırlı miktarda olan temiz su kaynaklarının korunması ve depolanması çevre ile uyumlu yeni teknolojilerin kullanılması ve gerekli denetimlerin yapılması ile mümkün olmaktadır.

Türkiye’de henüz başlangıç aşamasında olan elektrikli araçlar için şarj ağı altyapısı yeni yatırımlarla genişlemeye başladığı görülmektedir.

Ülkemiz, deniz üstü rüzgar enerji kaynakları alanındaki büyük güçten ne kadar kısa sürede yaralanırsa enerjide o denli önemli bir katma değer oluşturacaktır.

Bugün bazı büyük enerji firmaları, uyguladıkları projelerle Kuzey Denizi’nde dalgaların üzerinde ‘halı gibi’ kayan yüzen güneş panelleri için olumlu denemeler yapmaktadırlar.

“Faal Enerji Dergisi” olarak, sektörümüzün daima yanında,

“Üşenme, Erteleme, Vazgeçme” prensibiyle çalışmalarımızı arttırarak devam ettiriyoruz.

Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle.,

Adnan Şerif YÜKSEL

adnan.yuksell@hotmail.com

Köşe Yazarı

The following two tabs change content below.

Adnan Şerif Yüksel

Faal Enerji Dergisi Kurucusu

Latest posts by Adnan Şerif Yüksel (see all)