YENİLENEBİLİR ENERJİ VE TURİZM

Turizm endüstrinin çevreye ve doğal hayata saygılı olması, tükenebilen bu sınırlı kaynakları zarar vermeden kullanabilmesi, turizm hareketliliklerinin devamlılığı açısından hayati önem arz etmektedir.

Bu nedenle enerji kullanımının verimli ve düşük maliyetli olması için yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilerek, turizmin sürdürülebilirliğine olan ekonomik katkıları gerçeği görülmüştür.

Konaklama işletmelerinde konaklayan müşterilere sunulan hizmet faaliyetleri içinde enerji kullanımı önemli bir yer tutmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının bir konaklama işletmesine olan maliyetinin, finansal geri dönüşüm süresinin, işletmeye sağladığı ekonomik faydalar ve müşterilerde uyandıracağı izlenimler çok önemlidir.

Enerjide sürdürülebilirliğin yenilenebilir enerji kullanımı ile sağlanması halinde turizm hizmet maliyetlerinin düşmesi ve ekonomik bir ortamın sağlanması mümkün olacaktır.

Bünyesinde yüzlerce çalışanı ve binlerce misafiri olan bu işletmelerin ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, iletişim gibi temel ihtiyaçların yanında, temizlik çalışanların kullandıkları araçlar, mutfak hizmetlerinin ekipmanları, otomasyon amacıyla kullanılan bilgisayar sistemi ile bunların yanında misafirlerin kendi enerji kullanımları otellerin enerji faturasını hızlı şekilde kabartmaktadır.

Konaklama işletmelerinde enerji kullanımını doğrudan etkileyen faktörler iyi tespit edilmeli ve enerji verimliliği uygulamalarının yanında yenilenebilir enerji kullanımı desteklenmelidir.

Bu faaliyetlerin yapılması sırasında konaklama işletmelerindeki enerji kullanımı yoğunlaştırırken maliyetleri de artırmaktadır.

İşletmelerindeki bu hizmetlerin sürdürülebilirliği için ihtiyaç duyulan enerjinin daha uygun maliyetle elde edilebilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye sokulması gerekmektedir.

Konaklama işletmelerinde kullanılan enerji miktarı, doluluk oranları ile doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Bu süreçte, bazı otel işletmeleri enerji kullanımı ile ilgili bazı çalışmalar yapmaktadır.

Konaklama otelleri çatılarına enerji üretim panellerini koymak suretiyle kendi elektriklerini kolaylıkla üretebilirler.

Zaten enerji üretilmeye başladıktan belirli bir süre sonra enerji maliyeti giderek azalmakta hatta sıfırlanabilmektedir.

Bu durumda güneş enerjisinden yararlanarak enerji maliyetlerini azaltan konaklama otelleri elde etmiş oldukları bu kazanımları otelin diğer bölümlerinde kullanarak hizmet sunum kalitesini artırarak rekabet üstünlüğü sağlayabilirler.

Sonuç olarak; yenilenebilir enerji sistemini uygulayan konaklama işletmeleri rakipleri arasında önemli bir üstünlüğe sahip olacaklardır.

Çünkü bu enerjiyi kullanan konaklama işletmeleri müşterilerine daha uygun daha cazip imkânlar ve daha sağlıklı ortamları sunabilme durumundadırlar.

Tüm bu faaliyetler ve gelişmelerle, turizm sektörünün yenilenebilir enerjiye ilgisinin artarak devam ettiğini görüyor,  sektörümüzün daima yanında yer alarak;

Üşenme, erteleme, vazgeçme prensibiyle çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Bu pandemi sürecini en az hasarla ve sağlıkla aşacağımıza inanıyoruz.

Tasasız ve bol kazançlı günler dileğiyle…

Adnan Şerif YÜKSEL

adnan.yuksell@hotmail.com

Köşe Yazarı

The following two tabs change content below.